Otevřeno 23.3., 20.4., 18.5., jiný termín na objednání

Vítá Vás největší

muzeum historických nočníků a toalet

Vše začalo v roce 2000, kdy jsme koupili zdevastovanou tvrz. Během její rekonstrukce byl objeven kamenný útvar vystupující z venkovní obvodové zdi. Jednalo se o středověký záchod nazývaný prevét (z latinského locus privatus). Na stejné zdi byla barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou.
Dva architektonické detaily související s běžnou lidskou potřebou nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodli sbírat předměty vyrobené k tomuto účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich historii a vývoj. Získávání písemných a obrazových informací o tak obyčejné, ale potřebné součásti lidského zdraví a předmětů s tím souvisejících je poměrně složité. Tato oblast hygieny je obestřena zvláštním tabu, něčím, o čem se neslušelo hovořit.
Ostatně mnoho lidí s tím má problém dodnes. Oproti shánění informací je samotné sběratelství a nákup předmětů mnohem snazší. Zpočátku jsme navštěvovali starožitnictví, vetešnictví a aukční síně. Dnes sháníme předměty i přes internet, což nám umožňuje získat unikáty z celého světa. Oslovují nás také sami prodejci nebo dárci, kteří už naše muzeum znají. Dnes doplňujeme sbírku už jen o výjimečné kusy, které jsou zajímavé svým příběhem nebo provedením. V muzeu vystavujeme většinu z 2 700 exponátů z doby od 15. století až po současnost. Můžete zde vidět nočníky různých tvarů, užití i materiálů, klozetové truhly, křesla, kočárové záchody a keramická WC. Součástí sbírky je také literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit i předmětů osobní hygieny. K unikátům patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchi-Lunga, toalety používané ve vesmíru, dále například svatební francouzské nočníky, dámské nočníky bourdaloue, figurky španělských betlémů, kaganery, barokní pastičky na blechy atd. Smyslem našeho muzea je odtabuizovat veřejnosti tuto oblast lidské hygieny a představit předměty s ní související jako vysoce estetické a uměleckořemeslné prvky související s opomíjenou intimní součástí naší kultury. Doufáme, že vás naše expozice zaujme, pobaví a také trochu vzdělá, i když, jak říkáme: „Je to všechno vlastně o hov…“

Partnerské weby

Svatební holubi  Reality Prague  Kudy z nudy  KC "12"