Otevřeno 23.3., 20.4., 18.5., jiný termín na objednání

Vítá Vás

Muzeum historických nočníků a toalet 

největší svého druhu na světě

Navštivte výstavní depozitář 

V Potočkách 1020/6, Praha 12 Modřany

pár metrů od tramvajové zastávky Čechova čtvrť 

  

Od roku 2010 provozujeme kamenné Muzeum historických nočníků a toalet, nejdříve na tvrzi Třebotov a nyní v Praze. Exponáty zapůjčujeme jiným muzeím a galeriím pro tematické krátkodobé výstavy a filmařům. Veřejnost si může všechny sbírkové předměty prohlédnout i elektronicky na webové stránce muzea ve 3D prohlídce a katalogu. Tématu se stále věnujeme a doplňujeme sbírku i své znalosti.

V roce 2021 jsme získali od Agentury Dobrý den (česká pobočka mezinárodní Agentury rekordů) „Certifikát o vytvoření českého rekordu ̶ Největší sbírka nočníků a toalet“ a v roce 2022 titul „Rekordman roku v oboru sběratel a sbírka“. V témže roce získalo první vydání této knihy 3. místo v kategorii „Encyklopedie výtvarná“ v soutěži „Slovník roku“ pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů. Tématu se stále věnujeme a doplňujeme sbírku i své znalosti.

Chceme se zaměřit zejména na všechny, které tato oblast lidské hygieny stále zajímá a to nejen z historického hlediska, ale s přesahem do environmentální budoucnosti, neuvěřitelných souvislostí,  mnoha dalších zajímavostí s možností nejen klasické prohlídky, ale i  přednášek a workshopů pro všechny generace.

Výstavní depozitář je výborně dostupný městskou hromadnou dopravou, nebo privátním příjezdem s dobrými možnostmi parkování, vedle cyklotrasy a i možností dobrého jídla v bezprostřední blízkosti. Prohlídka je hodná nejen pro individuální návštěvníky, ale i školy, příměstské tábory, programy seniorů apod. 

Kniha "TOALETY, NOČNÍKY A JINÉ SOUVISLOSTI" je v české verzi v prodeji na našem e-shopu a anglická verze "Toilets and Chamber Pots: History and Contexts" by měla vyjít do Vánoc tohoto roku.
Stále připravujeme ONLINE PROHLÍDKU, která bude snad brzy spuštěna.
V elektronickém muzeu pak naleznete na 2700 exponátů z doby od 15. století až po současnost. Můžete zde vidět nočníky různých tvarů, užití i materiálů, urinační nádoby, podložní mísy, klozetové truhly, křesla, kočárové záchody a keramická WC. Součástí sbírky je také literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit i předmětů osobní hygieny.
Více

Partnerské weby

Svatební holubi  Reality Prague  Kudy z nudy  KC "12"