Se svou potřebou odložení exkrementů se lidé zpočátku uchylovali mimo svá obydlí. Od doby, kdy je přestali zahrabávat do země, začali chodit na venkově ke chlévu, kde tvořili společnou hromadu s hnojem od dobytka. U hnojišť se následně stavěly malé domečky. Toalety prošly staletým vývojem, od gotických prevétů, kde exkrementy padaly do příkopů i na kolemjdoucí (známá věta: „Dále od hradu, dále, aby nevzniklo neštěstí nenadálé!“), přes barokní vyzděné přístavby s jímkami, odkud se exkrementy vyvážely, až po Water Closety – splachovací toalety s odvodem do kanalizace.
V noci, ale pro řadu lidí i ve dne, bylo pohodlnější mít v pokoji pod postelí nočník, jehož obsah vylévali z okna na ulici nebo ho vynášely služky. Aby si lépe poseděli, pořizovali si časem místo něj toaletní truhlice, židle či křesla. V pozdějším období v nich bylo místo i pro toaletní papír, který vznikl až kolem r. 1860. Do té doby se lidstvo utíralo kdečím, od mechu a sena až po hedvábí, živá káčata i koťata. Toalety bývaly ukládány v ložnicích v částečně odděleném rohu. Protože vzduch v místnosti moc nevoněl, začaly se stavět samostatné místnosti. Později se začaly budovat suché záchody v patrech domů, kvůli nepříjemnému zápachu nejčastěji na konci chodby.
V muzeu uvidíte toaletní truhlice, křesla, židle a taburetky, cestovní toaletní truhly, jeden z prvních chemických záchodů z USA, splachovací záchody s bohatým dekorem tlačeným i malovaným, repliku barokního záchodu z mostu, ukázky bidetů, pisoárů atd.V zahradě tvrze pak můžete vidět torzo gotického prevétu, barokní přístavbu (původně záchod z jímkou) a ultra moderní kamennou skulpturu z dílny sochaře Pavla Opočenského, kterou nazval „Kámen na tělesné tekutiny“.