+420 778 475 499, Michalská 1, 110 00 Praha 1, Zavřeno (10-18)

Expozice - několik slov úvodem

Vše začalo v roce 2000, kdy jsme koupili zdevastovanou tvrz Třebotov. Během její rekonstrukce byl objeven kamenný útvar vystupující z venkovní obvodové zdi. Jednalo se o středověký záchod nazývaný prevét (z latinského locus privatus). Na stejné zdi byla barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou.

 

Dva architektonické detaily související s běžnou lidskou potřebou nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodli sbírat předměty vyrobené k tomuto účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich historii a vývoj.     

Získávání písemných a obrazových informací o tak obyčejné, ale potřebné součásti lidského zdraví a předmětů s tím souvisejících je poměrně složité. Tato oblast hygieny je obestřena zvláštním tabu, něčím, o čem se neslušelo hovořit. Ostatně mnoho lidí s tím má problém dodnes.

 

Oproti shánění informací je samotné sběratelství a nákup předmětů mnohem snazší.

Zpočátku jsme navštěvovali starožitnictví, vetešnictví a aukční síně. Dnes sháníme předměty i přes internet, což nám umožňuje získat unikáty z celého světa. Oslovují nás také sami prodejci nebo dárci, kteří už naše muzeum znají. Dnes doplňujeme sbírku už jen o výjimečné kusy, které jsou zajímavé svým příběhem nebo provedením.

 

V muzeu vystavujeme na 2 000 exponátů z doby od 15. století až po současnost. Můžete zde vidět nočníky různých tvarů, užití i materiálů, klozetové truhly, křesla, kočárové záchody a keramická WC. Součástí sbírky je také literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit i předmětů osobní hygieny.

 

K unikátům patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchi-Lunga, dále například svatební francouzské nočníky, dámské nočníky bourdaloue, figurky španělských betlémů, kaganery, barokní pastičky na blechy atd.

 

Smyslem našeho muzea je odtabuizovat veřejnosti tuto oblast lidské hygieny a představit předměty s ní související jako vysoce estetické a uměleckořemeslné prvky související s opomíjenou intimní součástí naší kultury.

 

Doufáme, že vás naše expozice zaujme, pobaví a také trochu vzdělá, i když, jak říkáme: „Je to všechno vlastně o hov…“ :)

Partnerské weby

Reality Prague  Ticketpro  Ticket Art  Muzeum kostek  Svatební holubí