Historie muzea

"Vše začalo v roce 2000, kdy jsme s manželem koupili zchátralou tvrz Třebotov u Prahy. Během její rekonstrukce jsme mj. objevili kamenný útvar vystupující z venkovní obvodové zdi. Zjistili jsme, že je to středověký záchod nazývaný prevét. Hned vedle, na stejné zdi, byla barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou. Tyto dva architektonické detaily, související s běžnou lidskou potřebou, nás natolik zaujaly, že jsme se rozhodli sbírat předměty vyrobené ke stejnému účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich vývoj."(Z úvodu knihy "TOALETY, NOČNÍKY A JINÉ SOUVISLOSTI"  vycházející v prosinci 2019)

Ze vzniklé kolekce se vytvořila první expozice nejprve ve dvou a následně, jak se sbírka rozrůstala, ve třetí místnosti, přístupných z nádvoří tvrze.

1. 10. 2010

Tvrz Třebotov
Postupem času si zájem návštěvníků vynutil otevření muzea s denním provozem. Z důvodu lepší dostupnosti i budoucím záměrem prodeje tvrze se majitelé rozhodli pro umístění expozice pro veřejnost v Praze.

"Naše sbírka dnes obsahuje víc než 2200 předmětů z období od 15. století až po současnost – nočníky různých tvarů, užití i materiálů, urinační nádoby, klozetové truhly, židle, křesla, cestovní záchody, dřepové a sedací WC, pisoáry i bidety. Nedá se přesně určit, odkud pocházejí a od jakých výrobců, protože řada z nich není značena. Můžeme tak jen určit přibližné stáří, původ a případně připsat předmět výrobci, který jiný kus identického tvaru či dekoru svojí značkou označil."

14. 1. 2014

Vyšehradská 12, Praha 2

Umístění do turistického centra Prahy nastalo ve chvíli, kdy se majitelé rozhodli přiblížit sbírku i zahraničním návštěvníkům Prahy.

"K unikátům naší sbírky patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparta, pro Lincolnovu ložnici v Bílém domě, pro Titanic, pro čínského císaře Čchie-lunga či pro hraběnku Mathildu Nostitzovou. A dále vedle klasických nočníků také svatební francouzské a čínské nočníky, dámské nočníky bourdaloue, urinační nádoby, nočníky se strojkem hrajícím melodii, žertovné, suvenýrové i dehonestující. Součástí sbírky je také odborná literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit, jako například figurky španělských betlémů Kaganeros (Kakánků), barokní pastičky na blechy a další předměty osobní hygieny."

1. 2. 2017

Michalská 1, Praha 1

Přerušení provozu muzea, příprava online muzea a knihy

1. 3. 2018

"Sedm let jsme provozovali kamenné Muzeum historických nočníků a toalet, nejdříve na tvrzi Třebotov a později v Praze. Nyní je sbírka uložena v soukromém depozitáři, exponáty zapůjčujeme jiným muzeím pro tématické krátkodobé výstavy a filmařům. Veřejnost si zatím může všechny sbírkové předměty prohlédnout elektronicky a společně se budeme těšit, že po reorganizaci a rozšíření expozice zase muzeum otevřeme. Tématu se stále věnujeme a doplňujeme sbírku i své znalosti.

Naším cílem je odtabuizovat a zpopularizovat tuto oblast lidské hygieny a představit předměty s ní související jako vysoce estetické a kvalitní i po uměleckořemeslné stránce. Chceme též poukázat na technologický pokrok a inovace probíhající v této opomíjené intimní součásti naší kultury."

Provozování muzea nás nesmírně těšilo i díky pozitivním ohlasům návštěvníků. Přiznáváme ale, že financování z vlastních zdrojů, bez dotací a donátorů, je ekonomicky náročný koníček. Nastal čas provozovat více komerční aktivity, díky nimž se i generují zdroje na rozvoj sbírky. Proto se dveře muzea zavřela na konci února 2018 a nyní je sbírka v depozitáři. Stále ji rozšiřujeme a půjčujeme exponáty jiným muzeím a filmařům. Jeden z nich právě natáčí scény s Orlando Bloomem v novém seriálu. Předpokládáme, že za nějakou dobu zase muzeum pro veřejnost otevřeme, ale nyní je v dokončovacích přípravách spuštění ONLINE MUZEUM a v prosinci 2019 vyjde obsáhlá kniha o historickém vývoji toalet a nočníků, od nejzazší historie do současnosti, s přesahem do environmentálních témat, hygienických rizik v budoucnosti a obsáhlou katalogovou částí prezentující sbírku muzea  "TOALETY, NOČNÍKY A JINÉ SOUVISLOSTI".

1. 3. 2018

Sbírka v depozitáři, příprava online muzea a knihy

Partnerské weby

Svatební holuby  Alice bonde  Reality Prague