2017 - Nočníky pro nedonošená miminka

Výsledky charitativní dražby

Druhý ročník charitativní dražby „Nočníky pro nedonošená miminka“ vynesl na pomoc předčasně narozeným dětem výtěžek ve výši 360.500 Kč

V pondělí 27. 3. 2017 se konal již druhý ročník charitativní dražby, kterou pořádá Muzeum hygieny. Cílem akce bylo, stejně jako vloni, získat prostředky na pomoc potřebným. V letošním roce se charitativním partnerem stal Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, který pomáhá konkrétním rodinám po celé republice.

Do charitativní akce se zapojilo 30 známých osobností z řad herců, zpěváků, muzikantů, malířů i představitelů módy či špičkové medicíny.

Aukci vedl herec a moderátor Petr Rychlý, zároveň autor jednoho z děl, který svým nadšením a neskutečnou energií pomohl během napínavé dvouhodinové dražby získat pro nadační fond neuvěřitelnou částku 360.500 Kč.

Největší úspěch zaznamenala díla: „Pět vitráží“, zpěváka a herce Tomáše Trapla (60.000 Kč), „Statek pod lípou“ olejomalba herečky Míši Kuklové (47.000 Kč),  nebo „Doňa Pipi“, barevné dílo zdobené perlami, jehož tvůrcem je módní návrhář Osmany Laffita (32.000 Kč).

V České republice se každé dvanácté dítě narodí předčasně. Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny jako jediný fond v této oblasti pomáhá finančně rodinám, hradí dopravu rodičů za dlouhodobě hospitalizovaným dítětem po porodu, přispívá na speciální zdravotnické pomůcky, výživu, rehabilitace a další potřebné věci.

Zakladatelka nadačního fondu Ing. Hana Píšová neskrývala po skončení dražby dojetí i nadšení:“ Z výsledku dražby jsme všichni nadšení. Podařilo se získat úžasnou finanční částku, která pomůže několika desítkám rodin. Chci poděkovat všem tvůrcům, ale i lidem, kteří se na celém projektu více jak půl roku podíleli. Všem partnerům a sponzorům, díky kterým jsou realizační náklady nulové a celá vybraná částka jde na přímou pomoc potřebným. Děkujeme i Petrovi Rychlému, který bez nároku na honorář podal neskutečný výkon a během strhující dvouhodinové one man show vydražil všechna díla“.

Ředitelka Muzea hygieny vše komentovala slovy: „Byla jsem hrozně nervózní, jak dnešní dražba dopadne. Získali jsme třicet osobností, které věnovaly svůj čas a výtvarné schopnosti, aby vytvořily svá díla. Partnery, kteří nám darovali porcelánové nočníky, barvy a pomohli s realizací večera. Dalším úsilím bylo dostatečně představit akci veřejnosti a nadchnout potencionální kupce. Jsem moc spokojená, že se vše povedlo. Celý večer byl zábavný a prospěšný zároveň. Děkuji všem za pomoc s organizací, panu Rychlému, tvůrcům a především dražitelům za tak pěkný výnos. Teď už můžu v klidu říct, že měl celý projekt smysl.“   

Muzeum hygieny disponuje největší sbírkou historických nočníků a toalet na světě. Partnery charitativní akce se staly společnosti Český porcelán a.s., KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s., Městská část Praha 1, Delicato Restaurants, KÁVA PRAHA, NFCP Rental Equipment, Halla, a.s.

Fografie z akce naleznete v galerii.

Výsledky dražby:

1. Monika Absolonová 5.500,- Kč

2. Jan Cina 6.000,- Kč

3. Zbigniew Czendlik 5.500,- Kč

4. Jiří Dvořák 5.500,- Kč

5. Richard Genzer 5.000,- Kč

6. Milan Hein 5.000,- Kč

7. Karel Heřmánek 5.000,- Kč

8. Marta Jandová 5.000,- Kč

9. Ivana Jirešová 18.000,- Kč

10. Tereza Kerndlová 13.000,- Kč

11. Tomáš Klus 7.500,- Kč

12. Michaela Kuklová 47.000,- Kč

13. Osmanny Laffila 32.000,- Kč

14. MUDr. Petr Neužil 10.000,- Kč

15. Míša Nosková 5.000,- Kč

16. Dagmar Pecková 17.000,- Kč

17. Magdalena Pivoňková 18.000,- Kč

18. Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková s dcerou Adélkou 10.000,- Kč

19. David Prachař 5.000,- Kč

20. Markéta Procházková 5.000,- Kč

21. Petr Rychlý 13.000,- Kč

22. Felix Slováček a Lucie Gelemová 6.000,- Kč

23. Antonín Střížek 7.500,- Kč

24. Jana Šárová 8.000,- Kč

25. Tomáš Trapl 60.000,- Kč

26. Zdeněk Troška 5.500,- Kč

27. Miluška Voborníková 5.000,- Kč

28. Jan Vodňanský 5.000,- Kč

29. Roman Vojtek 14.000,- Kč

30. Zdeněk Vrba 6.500,- Kč


01 Monika Absolonová

Zpěvačka, herečka a moderátorka nazvala svůj nočník "Rodina".


02 Jan Cina

Zpěvák, moderátor, herec a dabér nazval svůj nočník "Kapradník".


03 Zbigniew Czendlik

Římskokatolický kněz, děkan lanškrounský a spisovatel pojmenoval svůj nočník "Bojovat má smysl".


04 Jiří Dvořák

Herec a dabér, člen Divadla na Vinohradech nazval svůj nočník "Honza".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Neumím malovat, dokonce mi někdo musel i pomáhat, ale to je tajemství. Zvolil jsem koláž fotek z pohádky Anděl Páně, která dělá lidem radost. Tudíž doufám, že udělá radost i nočník.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil? Za co nejvyšší. Pomáhá to dobré věci, tak ať se všichni plácnou pšes kapsu.

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? Znám a je velmi inspirující. Když ho člověk navštíví, uvědomí si, že se dá podělat i do esteticky zajímavých artefaktů...

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Zaplaťbůh, že existuje.

Setkal jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Nesetkal, ale viděl jsem fotografii narozeného dítěte, které bylo stejně veliké, jako propiska. Ta fotka mě hodně dostala. A ještě víc mě dostalo, že tým sester a lékařů dokázal z tohoto tvorečka vypiplat zdravé a krásné dítě.

Jaké byste dal nočníku jméno? Honza. Ten byl líný. A proto vznikl i nočník. Nikomu se nechtělo z vyhřáté postele někam na záchod. A takhle to měl po ruce pod postelí...

Jen mi dovolte poznámku:

S tímto malým hrncem máme naději na velkou úlevu :-)


05 Richard Genzer

Herec, komik, moderátor, zpěvák a tanečník vytvořil nočník "Tlačící balada".


06 Milan Hein

Herec, moderátor a principál Divadla Ungelt nazval svůj nočník "Prdík".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala?

Inspiroval mě život, vzpomínka na dětství.

Za jakou reálnou cenu byste rádi svůj výtvor vydražil?

Za co nejvyšší, ať pomůže.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků?

Ano a rád bych mu byl nápomocen.


07 Karel Heřmánek

Herec a principál Divadla Bez zábradlí vytvořil "Veselý nočník".


08 Marta Jandová

Zpěvačka a frontmanka německé kapely Die Happy pojmenovala svůj nočník "Discokoule" a bude překvapením dražby.


09 Ivana Jirešová

Divadelní a televizní herečka a muzikálová zpěvačka vytvořila nočník "I know what you DID".


10 Tereza Kerndlová

Zpěvačka nazvala svůj nočník "Blue Flowers".


11 Tomáš Klus

Zpěvák, písničkář, textař, skladatel a herec pojmenoval svůj nočník "Chrudoš".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Hledali jsme ji v okamžiku a tvorba probíhala v přítomnosti mnoha nám libých tvorů. Na chalupě u kamarádky, mezi spoustou dětí, psů, koček a pohodičky.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil? Mě se poslední dobou líbí jednadvacítka, když to bude tolik stovek, nebo tisícovek, tak to bude super, ale realita, ta se liší člověk od člověka. Přeji si ale, aby to bylo co nejvíc, páč tak to bude dobré a pro dobrou věc.

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? Jojo, jezdívám kolem a vždycky si slíbuju, že se tam musím jít podívat. Že se pravidelně věnuje charitě nevím, páč jsem si slib ještě nesplnil.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Znám a držím mu palce i štětce.

Setkali jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Naštěstí ne a všem, kteří ano přeji boží požehnání.


12 Michaela Kuklová

Herečka a dabérka nazvala svůj nočník "Stavení pod lípou".

Kde jste hledala inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala?

Měla jsem hned jasno, že na nočník patří usedlost, příroda a večerní slunce. Touhu namalovat něco podobného nosím v sobě už dlouho, protože mě vesnické usedlosti, příroda, krávy, koně...fascinují snad odjakživa.

Za jakou reálnou cenu byste ráda svůj výtvor vydražila?

Samozřejmě bych si moc přála, abych svou malbou přispěla co nejvíc, ale člověk musí být pokorný. Nerada bych řekla nějaké číslo, je zbytečné jím limitovat případné zájemce. Osobně budu vděčná za jakoukoliv částku.

Setkala jste se ve vašem okolí s tímto problémem?

Ano a nejednou. Naštěstí to vždycky děti zvládly a dohnaly. Osobně jsem se také narodila předčasně a neměla jsem ještě dovyvinuté plíce.


13 Osmany Laffita

Módní návrhář nazval svůj nočník "Doňa Pipi".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala?

Asi na zahode.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil?

Jakykoliv cena co muze pomahat nadace co podporujete.

Setkal jste se ve vašem okolí s tímto problémem?

Ano. Nenuko Syn od muj bratr, narodil se z jen 25 tyden. Dnes je to krasne kluk a ma 17.


14 Petr Neužil

Profesor MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce vytvořil dílo s názvem "Kardionočník".


15 Míša Nosková

Sólová a muzikálová zpěvačka pojmenovala svůj nočník "Maková panenka".


16 Dagmar Pecková

Operní pěvkyně, mezzosopranistka, nazvala svůj nočník "Slunečnice".

Kde jste hledala inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Zhlédla jsem se ve Slunečnicích Vincenta van Gogha... nedovedla jsem si v tu chvíli představit lepší předlohu... Jsem poměrně zručná, tak ca za necelé 2 hodiny bylo "vymalováno".

Za jakou reálnou cenu byste ráda svůj výtvor vydražila? To fakt nevím... ale doufám, že milovníci van Gogha nezklamou... konec konců si mohou nočník postavit pod stejnojmenný obraz a budou mít krásné zátiší.

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? Přiznám se, že do své tvorby pro toto muzeum jsem neměla ani páru! Ale je skvělé, že můžeme neustále objevovat a hlavně, že muzeum charitativně podporuje tento projekt!

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Ano, znám. Díky dvěma kouzelným dámám, paní Haně Píšové a Markétě Stránské. Jejich osobní nasazení je obdivuhodné.

Setkala jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Bohužel ano.


17 Magdalena Pivoňková

Paní režisérka nazvala svůj nočník "Jabkolíbka".

Kde jste hledala inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Dítě je pro mě jako květ jabloně - narodí se do  života miniaturních veselostí a milých škodlíků....

Za jakou reálnou cenu byste ráda svůj výtvor vydražila? Nevím, kolik stojí nočník sám o sobě, nepomalovaný...svou práci cením za cca 1500,- Kč...

Setkala jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Mám přítelkyni, která pracuje na ARO jako sestřička u předčasně narozených dětí - je to psychicky i fyzicky neuvěřitelně těžká, vysilující a k vyhoření vedoucí práce... Boj o život bezmocných tvorečků... Znám několik příběhů...dobrých i těch horších...


18 Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková s dcerou Adélkou

Operní pěvci, basbarytonista a sopranistka, přizvali k práci i dceru Adélku a společně vyrobili nočník "Večerníček".


19 David Prachař

Herec, dabér a člen souboru Národního Divadla pojmenoval svůj nočník "Zavináč".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Každý den přečtu několik mailů a @ je mi každý den na očích.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil? Faktická hodnota je nevyčíslitelná ale spokojím se s korunou...

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? Znám muzeum, protože naproti jsem si koupil motorku.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Nyní se s ním setkavám poprvé.

Setkal jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Vím, že předčasně narozených dětí přibývá, protože medicína v tomto směru velmi pokročila. Zároveň je třeba těmto dětem poskytnout náročnější péči.


20 Markéta Procházková

Muzikálová zpěvačka a herečka vytvořila nočník "Jsem kouzelný".

Kde jste hledala inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Inspirovaly mě obrázky, které jdou namalovat jedním tahem... a protože miluji přírodu, zvířata ... lásku... toť na něm se nachází. Uvnitř jsem udělala akvárium i se zlatou rybičkou, jo a na dně je i kadidlo:) - když je to tedy ten nočník ;)

Za jakou reálnou cenu byste ráda svůj výtvor vydražila? Přála bych si, aby se hlavně vydražil :) a pomohl *** cenu nechci říkat :)

Setkala jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Ano, setkala...


21 Petr Rychlý

Herec, dabér, moderátor, režisér a příležitostný zpěvák vytvořil "Fofrník".


22 Felix Slováček a Lucie Gelemová

Klarinetista, hudební skladatel a dirigent s malířkou společně vytvořili nočník s názvem "Lucie a Felix dětem".

Kde jste hledali inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Ve vlastní fantazii.

Za jakou reálnou cenu byste rádi svůj výtvor vydražili? Co nejvyšší.


23 Antonín Střížek

Malíř, grafik a fotograf vytvořil nočník "Schovaná žárovka".


24 Jana Šárová

Malířka a konceptualistka nazvala své dílo "Do kytek".

Kde jste hledala inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Představovala jsem si, kam by si člověk tak asi nejraději odskočil. Za mě- do přírody, do kytek. Které nekoušou a nečíhá z nich nebezpečí. A měly by být pěkné, aby z nich mělo zážitek i naše "hovínko". Tvorba probíhala hladce. A radostně!

Za jakou reálnou cenu byste ráda svůj výtvor vydražila? Potěšilo by mě, kdyby se nočník vydražil alespoň na 20.000,-Kč.

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? Muzeum hygieny znám a obdivuji.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Díky tomuto projektu již ano.

Setkala jste se ve vašem okolí s tímto problémem? Sama jsem předčasně narozená.

Máte nějaký vlastní příběh s nočníkem? Z dětství si matně pamatuji pouze plastový nočník, neměla jsem ho ráda. Ty opravdu krásné jsem viděla až ve Vašem muzeu.


25 Tomáš Trapl

Zpěvák, herec a dabér vytvořil nočník "Pět vitráží".


26 Zdeněk Troška

Filmový a divadelní režisér společně s žáky Základní umělecké školy připravil do aukce nočník "Na jaře jde všechno líp".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Začátkem prosince jsem se už podvacáté zúčastnil předávání cen vítězům ze světových výtvarných soutěží ZUŠ v Písku. A při promluvě k šikovným žákům a studentům mě napadlo, že bych jim mohl „přenechat“ svůj úkol. Zprvu na mě hleděli nedůvěřivě, mysleli si, že žertuji, když jsem je požádal, aby vymalovali nočník, ale jakmile jsem jim nočník i barvičky ukázal, uvěřili a s radostí slíbili, že pomůžou. Nechal jsem jim volnou ruku, ať si vymyslí cokoliv. Velice mile mě překvapili, když mi předali zlatý nočník s jarním motivem pampelišek a pohled do „hlubiny tůňky“, která může skrývat třeba i jiné překvapení, než finální tovar metamorfózy poživatin. V žádném případě se nechci chlubit cizím peřím, obdiv patří mladým umělcům z Písku.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil? Samozřejmě za tu nejvyšší, protože výtěžek bude věnován velice záslužné věci, která pomůže mnohý dětem. Tady opravdu platí děti dětem.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Byl jsem s ním obeznámen a mám z něho radost. Moc mu fandím.

Máte nějaký vlastní příběh s nočníkem? Měli jsme doma bytelný, hnědý kameninový nočník, snad „pětilitrák“.  Už prázdný byl pěkně těžký! Nerozbitný. Ještě nedávno jsem ho někde v „cochcárně“ (= místnost, kde najdete co chcete) zahlédl… pořád stejný.27 Miluška Voborníková

Zpěvačka a herečka, bývalá členka divadla Semafor vytvořila nočník "To je život".


28 Jan Vodňanský

Spisovatel, herec, zpěvák a textař vytvořil nočník "Králičí kankán".

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala?

Inspiraci jsem hledal v melodii a v celkové atmosféře písně "Jak mi dupou králíci". Petr Skoumal ji sice složil jako pochod, ale mě napadlo, že by tentokrát mohli králíci dupat v rytmu kankánu. Protojsem je tak namaloval a vzhledem ke klasickému tvaru nočníku cirkulárně a kontinuálně.

Za jakou reálnou cenu byste rád svůj výtvor vydražil?

Když bych se pokusil  reálnou cenu odhadnout v přepočtu na jednoho originálního králíka tančícího kankán, připadá mi sto tisíc korun jako celkem relevantní.

 


29 Roman Vojtek

Herec, zpěvák, tanečník, moderátor a podnikatel vytvořil krásný "Pestrobarevník".


30 Zdeněk Vrba

Moderátor, DJ, podnikatel a tenista vytvořit díky lásce k vínu "Ne-vinný nočník".

Odpovědi Zdeňka Vrby (a to nejsou žádné drby)  :

Kde jste hledal inspiraci k Vašemu výtvarnému dílu a jak tvorba probíhala? Mám rád víno a vinaře. A také je tady nový vinařský zákon. Kdyby někteří pěstitelé po jeho přečtení potřebovali na stranu, tak myslím, že by jim přišel vhod Ne-vinný nočník.

Dvacet let jsem produkoval kulturní programy na výstavišti v Litoměřicích. Jednou ze závislostí po této činnosti je konzumace tamního Tramínu. Proto mu patří první řada. Ve druhé řadě opěvuji vína moravská a v neposlední řadě francouzská, španělská, italská i rakouská. Jedná se tedy o nočník evropský, ale nechce být řízen z Bruselu, nýbrž z Muzea hygieny. Tvorba byla těžká, dlouhá a lepkavá.

Za jakou reálnou cenu byste rádi svůj výtvor vydražili? Nejraději za 100 tisíc. Nejlépe Euro. Ale vím jaká je realita a budu spokojen i s deseti tisíci korunami českými. Každá kačka dobrá, na dobrou věc..

Znáte muzeum hygieny, které je největší na světě a již pravidelně se věnuje charitě? O Muzeu hygieny vím a chystám se jej navštívit.

Znáte Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pro který půjde výtěžek s vydražených nočníků? Nadační fond neznám, ale o problematice vím. Byl jsem i v nemocnici na Nedonošeneckém oddělení fascinován prací lékařů.Partnerské weby

Svatební holuby  Reviera cafe bar  Alice bonde  Reality Prague