Kniha

Nejobsáhlejší kniha o historii a vývoji toalet s přesahem do environmentálních témat, současných a budoucích trendech i rizicích, včetně velkého katalogu sbírkových předmětů Muzea historických nočníků a toalet.

Manželé Renáta a Jan Sedláčkovi se věnují sběratelství nočníků, toalet, předmětů souvisejících s tělesnou hygienou a vyhledávání nových informací v tomto oboru od roku 2000, kdy zakoupili zchátralou středověkou tvrz. Během vlastního stavebně-historického průzkumu v ní objevili jedny z prvních toalet na našem území, v odborných kruzích vysoce ceněných. Tento nález byl impulzem k jejich pátrání po tom, kam lidé v různých historických obdobích chodili na toaletu, jaké k tomu používali nádoby, jaká místa si stavěli pro tyto účely a jaké budovali systémy pro likvidaci tělesného odpadu. Kromě toho se autoři ve svých teoretických pracích zabývají též lidskou hygienou nejen z aktuálního environmentálního hlediska, ale i s výhledem do blízké budoucnosti.

Po téměř dvaceti letech intenzivní badatelské činnosti, budování sbírky (která dnes čítá přes 2200 exponátů) a s bohatými zkušenostmi s provozováním Muzea historických nočníků a toalet se autoři rozhodli napsat a vydat tuto knihu. Pro přehlednost ji uspořádali do čtyř na sebe navazujících částí:

I. část Historie a vývoj toalet

II. část Výběr exponátů ze sbírkymuzea - nočníky, podložní mísy, urinály a toalety

III. část Primární lidský biologický odpad v historii, náboženství, právu a vliv znečištění vody na lidskou populaci, současná rizika a hrozby

IV. část Kuriozity, soutěže, charita

Autoři v nich vědecko-populární formou seznamují čtenáře s výsledky svého bádání tak, aby je nejen otevřeně a zasvěceně poučili o lidské hygieně ve všech souvislostech, leckdy dosud netušených, ale aby jim poskytli i pobavení.

Nová virtuální prohlídka

Navštivte virtuální prohlídku prostor kamenného muzea v Michalské ulici, Praze 1, které ukončilo činnost v únoru 2018.

Virtuální prohlídku muzea naleznete zde http://muzeumnocniku.pano3d.eu/

Až do 28.7.2020 můžete zdarma navštívit výstavu „Toalety, nočníky a jiné souvislosti“. K vidění je cca 70 exkluzivních exponátů a 14 plakátů o historii a vývoji toalet. K vidění jsou nočníky pro Napoleona Bonaparta, Titanic, Lincolnovu ložnici Bílého domu, hraběnku Mathildu Nostitzovou, čínského císaře Čchien-lunga, mnoho dalších nočníků, urinálů a historických klozetů, dokonce i toalety ze sovětského kosmického programu pro loď Sojuz a orbitální stanici Mir. Výstava probíhá v Laufen Prague Gallery, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice), v Praze 2. Zde je možné zakoupit i knihu "Toalety, nočníky a jiné souvislosti"..

Druhý ročník charitativní akce je tu. 30 známých osobností se zapojilo do zkrášlování bílých porcelánových nočníků, které se 27. 3. 2017 od 18:00 hod. budou dražit v Paláci Žofín. Výtěžek je určen pro Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Všechny exponáty této unikátní kolekce můžete vidět od 1. 2. do 26. 3. v muzeu na naší nové adrese Michalská 1, Praha 1.

Děkujeme Českému porcelánu a.s. za nočníky a KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. za akrylové barvy a všem VIP, které tvořily svá díla: Monika Absolonová, Jan Cina, Zbigniew Czendlik, Jiří Dvořák, Richard Genzer, Milan Hein, Karel Heřmánek, Marta Jandová, Ivana Jirešová, Tereza Kerndlová, Tomáš Klus, Michaela Kuklová, Osmany Laffita, Prof. MuDr. Petr Neužil, CSc., FESC, Míša Nosková, Dagmar Pecková, Magdalena Pivoňková, Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková s dcerou Adélkou, David Prachař, Markéta Procházková, Petr Rychlý, Felix Slováček a Lucie Gelemová, Antonín Střížek, Jana Šárová, Tomáš Trapl, Zdeněk Troška, Miluška Voborníková, Jan Vodňanský, Roman Vojtek, Zdeněk Vrba.

Rádi bychom navázali na Pražskou muzejní noc, která v loňském roce přilákala do našeho muzea 1200 lidí.

Letos se této akce neúčastníme, ale připravili jsme speciální vstupné po celý víkend a objednání vstupu na požadovaný čas 11. 6. po 18:00 hod.

Objednávky na tel. 602 253 144.

Partnerské weby

Svatební holubi  Reality Prague